İletişime Geçin: Avr: 0212 853 3123
And: 0216 343 00 61
Cep: 0553 508 88 81

  Salyangoz İlaçlama

  1)SALYANGOZ

   

  DIŞ GÖRÜNÜŞÜ :  Türlerine göre değişkenlik gösterse de yetişkinlerinin boyu 25 ile 100 mm arasında değişmektedir Kara salyangozları kabuğunun kenarına yakın küçük bir delikten aldığı havayla solunum yapar.

  Salyangoz ağzının içinde şeride benzeyen, küçük diş sırasıyla kaplı dilini (dişlidil ya da radula) bir törpü gibi kullanarak yeşil ya da çürüyen bitkileri koparıp yer. Salyangoz ağzının gerisinde iki çift dokunaç vardır. Salyangoz arkasındaki dokunaç çiftinin ucunda yer alan gözlerini kullanmadığı zaman, bu dokunaçlarını kabuğunun içine çeker.

   

  HAKKINDA

  Salyangoz yumuşakçalar şubesinin karından bacaklılar sınıfına giren bir zararlı hayvan türüdür. Alt kısımda hareketi sağlayan kaslı bir ayak, sırt tarafta vücudu örten helezon kıvrımlı bir kabuk ve başta iki çift anten bulunur. Çekilebilen antenlerin öndekileri kısa olup, dokunum ve koku görevi yapar. Gözler, arkadaki uzun çiftin ucundadır. Kabuksuz olanlarına sülük salyangozu denir. Deri altlarında çok küçük bir kabukları mevcuttur. Rutubetli yerlerde taşlar altında bulunur, ormanlık ve ağaçlık yerlerde bol rastlanır. Bitkilerin yeşil kısımlarını yediklerinden bahçe ve bostanlara büyük zarar verirler.Genelikle otçul olanlar, bitkinin taze sürgünlerini yediği için zarara sebep olabilirler. Çiftçiler ürünlerini salyangozlardan korumak için çeşitli yöntemlere başvurular. Az sayıda oldukları takdirde, toplanıp uzak bir yere götürerek ya da çok olduklarında bahçe duvarlarına, sebze aralarına, ağaçlara Bitki, fotosentezle beslenme, embriyon dokularının bireyin bütün yaşamı boyunca etkinliğini sürdürdüğü sınırsız büyüme özelliği, hücre çeperlerinin selülozlu ve görece sert oluşu, yer değiştirmeyi sağlayacak organların yokluğu nedeniyle yaşamını bulunduğu yere bağlı olarak sürdürme, duyu ve sinir sistemlerinin bulunmayışı gibi temel özelliklerle tanımlanan yaşam biçimine sahip genelde yağışlı havalardan sonra ortalarda görünen bir türdür.

   

  SALYANGOZ İLAÇLAMA

  Salyangoz ilaçlama bahçedeki yeşil bitkilerin ve ağaçların korunması için yaptırılması gereken çok önemli bir ilaçlama uygulaması olup salyangozu önleyici ilaçlama yaptırmak yerinde bir davranıştır. Salyangoz ilaçlaması deneyimli ve akademik eğitime sahip salyangoz ilaçlama ekipleri tarafından bilinçli olarak yapılması gereken bir uygulama türüdür. Bahçedeki salyangozu yok etmek isterken bahçe bitkilerini ilaçlama sonrası yanlış kullanılan ilaçlar ve gereğinden fazla doz uygulayarak yapılan yeşil alan ilaçlaması bahçedeki ağaçların ve çiçeklerin kuruması ile sonuçlanabileceği için kesinlikle bilinçli ekiplere yaptırılmalıdır.Profesyonel salyangoz ilaçlama ancak haşere mücadelesi konusunda yeterli ve deneyimli ilaçlama servisleri tarafından yapılabileceği için köklü ilaçlama firması tercih edilmeli bireysel bahçe ilaçlaması ve bireysel salyangoz ilaçlaması tercih edilmemelidir. Bahçedeki otları kurutan ilaçlar dikkatli seçilmediği takdirde hem çimleri hem de ağaçları kurutarak oldukça fazla zarara sebep olacaktır. Bunun için AF KİM olarak, en kaliteli ilaçları ve deneyimli personeli ile sizleri beklemektedir.